Reprezentacja KKK uczestniczyła w procesji Bożego Ciała

Reprezentacja KKK uczestniczyła w procesji Bożego Ciała

Delegacja Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej na czele, zastępcy prezesa Jacek Fortuna i Zbigniew Burdak oraz Bartłomiej Burdak uczestniczyli w procesji Bożego Ciała. Był też poczet sztandarowy sekcji gastronomiczno-turystycznej ze Zbigniewem Kurleto na czele.

W czwartek odbyły się uroczystości Bożego Ciała. Głównym celebransem był metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

 Precesja Bożego Ciała w Krakowie rozpoczęła się polową Mszą św. na Wawelu. Przewodniczył jej metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po jej zakończeniu, wierni udali się na Rynek Główny, zatrzymując się po drodze przy czterech ołtarzach, zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy bazylice Mariackiej. W uroczystościach wzięły udział reprezentacje krakowskich parafii wraz ze swoimi proboszczami i rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzi nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież.

Oto obszerny fragment homilii ks.abp. Marka Jedraszewskiego: Kościół żyje tą wielką tajemnicą wiary. Żyje Eucharystią i z Eucharystii. Od XIII wieku tajemnicę tę publicznie ukazuje całemu światu podczas uroczystości Bożego Ciała. Po raz pierwszy uroczystość ta była obchodzona w Belgii, w mieście Leodium, dzisiejszym Liege, w roku 1246, natomiast jako uroczystość dla całego Kościoła zachodniego została ustanowiona w 1317 roku. Zaledwie trzy lata później, w 1320 roku, wprowadził ją do Polski biskup krakowski Nankier. W tym roku obchodzimy 700-lecie tego wiekopomnego wydarzenia. Początkowo była ona ograniczona do terenu diecezji krakowskiej. Dopiero wiek później, a zatem sześćset lat temu, w 1420 roku, na mocy uchwał synodu gnieźnieńskiego stała się uroczystością czczoną we wszystkich polskich diecezjach. Niesiony w procesjach eucharystycznych Chrystus mówi swą niepojętą dla ludzkiego rozumu obecnością: jestem prawdziwie Bogiem z wami! Jestem z wami! Jestem dla was! Zwłaszcza w sytuacjach prób i najrozmaitszych trudności – jestem z wami!

Kilka miesięcy temu zupełnie niespodzianie pojawiła się pandemia koronawirusa. Obecnie powoli wychodzimy z naszych domów, które przez prawie trzy miesiące były dla nas szczególnym azylem bezpieczeństwa. W przestrzeni publicznej pragniemy cieszyć się teraz spotkaniami z innymi ludźmi. Dla bardzo wielu spośród nas dzisiejsza uroczystość Bożego Ciała jest pierwszym po długim czasie doświadczeniem wspólnoty ludu Bożego. Czujemy, że naprawdę jesteśmy razem, ponieważ z nami jest Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie. Wiemy – On nas do końca umiłował (por. J 13, 1). Wiemy – pozostał On z nami, stając się dla każdego z nas Pokarmem dającym życie wieczne. Na to Jego pragnienie bycia z nami odpowiedzieliśmy naszą tutaj obecnością – mimo niedogodności związanych z koniecznością przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie ciągle jeszcze trwającej pandemii.


Drukuj