Wydrukuj tą stronę
wtorek, 14 maj 2019 08:42

"Żyj aktywnie" - ZUS zaprasza niepełnosprawnych

Z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnością krakowski ZUS zorganizował szereg wydarzeń dla tej szczególnej grupy społecznej.


„Żyj aktywnie” – ZUS zaprasza niepełnosprawnych

W Polsce żyje nawet 7 mln osób niepełnosprawnych. Zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo. Właśnie dlatego w tym roku Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez ZUS odbędzie się pod hasłem „Żyj aktywnie!”.

Z okazji Dnia Osób z Niepełnosprawnością krakowski ZUS zorganizował szereg wydarzeń dla tej szczególnej grupy społecznej. Już od 17 maja ZUS zaprasza osoby niepełnosprawne do swoich jednostek. Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Żyj aktywnie!”. Chcemy zachęcić osoby z niepełnosprawnościami do rozwijania swoich talentów, poszukiwania możliwości rozwoju, by pamiętały o zdrowym stylu życia, ale też zmotywować ich do aktywności zawodowej.

Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz lokalne organizacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób niepełnosprawnych. Eksperci ZUS i współpracujących instytucji będą służyć radą w sprawach dotyczących m.in. świadczeń i różnych form wsparcia przygotowanych dla osób z niepełnosprawnością, a także rynku pracy oraz rozwoju zawodowego.

– W Polsce nie brakuje instrumentów wsparcia, osoby niepełnosprawne mogą liczyć na pomoc państwa. W tym dniu eksperci ZUS nie tylko odpowiedzą na wszystkie pytania, ale podpowiedzą jak uzyskać rentę i ją zwiększyć, czy jakie inne świadczenia im przysługują. Pomogą założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych, co znacznie ułatwi kontakt z administracją – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Dzień Osób z Niepełnosprawnością ma zasięg ogólnopolski. Z pomocy specjalistów będzie można skorzystać w całej Polsce.

W naszym kraju, według różnych szacunków, jest 5 -7 mln osób niepełnosprawnych, przy czym zaledwie 28 proc. z nich jest aktywnych zawodowo – przy średniej unijnej na poziomie 40 proc.

Zapraszamy osoby niepełnosprawne ich opiekunów i rodziny:

    17 maja do Inspektoratu ZUS Nowa Huta,

    20 maja do Oddział ZUS w Krakowie,

    21 maja do Inspektoratu ZUS w Podgórzu,

    23 maja do Biur Terenowych w Myślenicach, Miechowie, Proszowicach.

Więcej szczegółów na temat tego, co będzie się działo w poszczególnych jednostkach ZUS publikujemy na stronie:

www.zus.pl/dzienON

 

Anna Szaniawska

regionalny rzecznik ZUS

w województwie małopolskim

 

 

Ostatnio zmodyfikowano w wtorek, 14 maj 2019 08:57